Crunch Ground Pounder GP-3500.1D | 3500W Max Monoblock Subwoofer Amplifier
(No reviews yet) Write a Review
MPN:
GP-3500.1D
Condition:
New
Shipping:
Free (2 to 6 Business Days)
On Sale
Sold Out
Description
Also Known As: GP35001 / GP-35001 / GP3500.1 / GP-3500-1
Specs:
• 3500 Watts X 1 @ 1 Ohms
• 1750 Watts X 1 @ 2 Ohms
• 875 Watts X 1 @ 4 Ohms
• Dimensions: 8" x 2.375" x 11.5"
• Fuses: 2 x 30A
• Weight: 6.5 lbs.
Features:
• Class D Technology
• Exclusive Crunch Speed-FET Mosfet Components
• High Energy Pulse Width Modulated Power Supply
• Low Pass Filter: 40HZ - 400HZ
• Bass Boost: 0dB / +6dB / +12DB
• Subsonic Filter: 10HZ - 40HZ
• High & Low Level Inputs
• Heat Sink – Quick Thermal Dispersion Technology
• Nickle Plated Brass Connections
Overload & Speaker Short Protection
• THD: <0.5%