DB Drive WDX-R 750W 4 Channel Full Range Amplifier | WDX-R750.4
(No reviews yet) Write a Review
MPN:
WDX-R750.4
Condition:
New
Shipping:
Free (2 to 6 Business Days)
  • DB Drive WDX-R 750W 4 Channel Full Range Amplifier | WDX-R750.4 MAIN PHOTO
  • DB Drive WDX-R 750W 4 Channel Full Range Amplifier | WDX-R750.4 TOP PHOTO OF AMPLIFIER
  • DB Drive WDX-R 750W 4 Channel Full Range Amplifier | WDX-R750.4 SIDE PHOTO OF AMPIFIER INPUTS AND OUTPUTS
  • DB Drive WDX-R 750W 4 Channel Full Range Amplifier | WDX-R750.4 THUMBNAIL PHOTO FOR DESIGNER MOTORSPORTS AD
Description
Also Known As: WDXR7504 / WDXR750.4 / WDXR-750.4 / WDX-R-750.4
Specs:
• 4 x 165 Watts @ 4 Ohms
• 4 x 250 Watts @ 2 Ohms
• 2 x 550 Watts @ 4 Ohms Bridged
• Ch 1-2 High Pass Crossover: 50Hz- 5kHz
• Ch 1-2 Low Pass Crossover: 50Hz- 5kHz
• Ch 3-4 High pass Crossover: 20Hz- 5kHz
• Ch 3-4 Low pass Crossover: 50Hz- 5kHz
• Crossover Slope @ 12 dB
• Input Sensitivity: .425Mv - 8.5V
• Signal to Noise ratio : >90dB
• Dimensions: 9.24" x 5.51" x 1.88"